top of page

ЗАСІДАННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО НАПРЯМУ

Виховуючи критично грамотну особистість,

яка буде здатна діяти у спільноті як мисляча людина,

ми зробимо крок на шляху до створення демократичної держави

К.Мередіт, Д.Стіл

17 березня 2023 року на базі Великокучурівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Володимира Бузенка відбулося засідання інформаційно-технологічного напряму ПСППОО відділу ОКМС Великокучурівської сільської ради на тему: «Основні аспекти критичного мислення в контексті інформатизації», на якому були присутні вчителі інформатики Великокучурівської сільської ТГ, спеціалістка відділу ОКМС Єреміца Ю. Н., завідувачка ПСППОО Собко Н.В., адміністрація закладу: директорка ЗЗСО Струтинська О.О. та заступниця директора з навчальної роботи Григуцяк А.І. З планом роботи ознайомив присутніх керівник інформаційно-технологічного напряму Назарак М.С.

Засідання розпочалося згідно з планом роботи: представлення психолого-педагогічного кейсу «Основні аспекти критичного мислення в контексті інформатизації», керівником напряму Назараком М.С. А й справді, які основні аспекти? Відповідь на це питання – неоднозначне із глибоким усвідомленням ключових понять психолого-педагогічного змісту. Тому Михайло Степанович спершу надав значимості психологічному визначенню типу особистості за ступенем демократичності, поняттям «зріла» та «незріла» особистість, так званим асоціативним «логіка успіху» та «логіка невдачі». Після чого кожен учасник мав змогу провести аналіз власних особистісних якісних характеристик під час практикумів: «Визначення типу особистості за ступенем демократичності» та «Визначення асоціативного «логіка успіху» та «логіка невдачі».

Що потрібно для успішної діяльності: IQ, емоційний інтелект, мислення, розум, довіра? Завдяки вміло підібраній дидактиці, презентаційному матеріалу учасники засідання вміло сформували КЕЙС 1 щодо успішної діяльності педагога (практична робота №1).

Під час кульмінації психолого-педагогічного кейсу освітяни мали можливість розвивати компетентність з питань:

  • Наші цінності та емоційний інтелект в дії,

  • Емоційно-значущі люди: хто вони і як педагоги стають такими?

  • Які цінності знаходяться в основі догматичного та критичного мислення, або справа нашого життя – запорука психологічного виживання?

та набули відповідного досвіду (практична робота №2).

У третій складовій кейсу були вміщені відповіді на глобальні питання педагогів:

  • Хто такий критичний мислитель?

  • Для чого варто застосовувати технологію критичного мислення?

  • Як забезпечити розвиток критичного мислення?

Під час практичної роботи №3 освітяни аналізували: Який тип школи залежно від їх характеристичних рис виховує успішних людей? Тривала жвава дискусія, яка підвела до висновку, що запорукою успіху закладу є добре сформований ЕТОС та те, що найважливіший чинник – висококваліфікований вчитель.

Михайло Степанович акцентував увагу на пріоритетах освіти Швеції: ціннісних рамках в освіті, їх успішних методиках. Він виділив спільні риси освітніх систем успішних країн: мінімальний обсяг обов’язкового матеріалу, ступені свободи у викладанні, свобода освітян, мотивація «пряника», а не «батога», відсутність контрольних органів, мінімум стандартних тестів, максимум творчих робіт.

А також відзначив успішну «Модель 4К»:

  1. критичне мислення,

  2. комунікація,

  3. командна праця,

  4. креативність.

На завершення підвів, що «Людина – найцінніший ресурс. Відповідно, всі кошти слід вкладати в людину. Всі фінансові ресурси варто спрямувати на високу оплату праці вчителя та організувати прийом на посаду на конкурсній основі, дотримуючись академічної доброчесності». А також вивів формулу «ДОСЯЖНОСТІ ВЕРШИНИ УСПІХУ»:

Мої ДОСЯГНЕННЯ на сьогодні – посильна напруга - Мої ДОСЯГНЕННЯ в майбутньому.

Почерпнувши добрячий психолого-педагогічний досвід, підвищений позитивний емоційний інтелект, під час музичного супроводу класики в сучасній обробці, вчителі прослідували на відкритий урок.

Задля реалізації проблеми «Критичного мислення» через практичне застосування в освітньому середовищі присутні мали можливість насолоджуватися інноваціями педагогічної діяльності Янковського В.О., вчителя інформатики Великокучурівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені В. Бузенка, який провів урок, за технологією «Критичного мислення», у 5-А класі «Проєкт. Програмуємо у Scratch». Приємно відзначити, що структура уроку була чіткою, часовий регламент відповідно до кожного етапу: виклик, осмислення, рефлексія – дотримано. Впродовж уроку спостерігався розвиток і формування 9 ключових компетентностей НУШ із 11, простежувалася дискусія між педагогом та учнями на умовах партнерства. При оцінюванні результатів навчання учнів були розроблені спільні критерії, за якими здійснено самооцінювання та взаємооцінювання. Даний урок спрямований на формування суспільних цінностей із використанням інформаційно-комунікаційних технологій, відповідного обладнання та засобів навчання.

На наступному етапі практичного застосування педагоги здійснювали аналіз побаченого уроку у 5-А класі «Проєкт. Програмуємо у Scratch» за «Формою вивчення педагогічної діяльності під час проведення інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти» (додаток 6, розділ І, взятого з Абетки директора). При цьому освітяни мали можливість ще раз проаналізувати основні компетентності НУШ, обговорити роботу учнів, оцінювання їх результатів досягнення, визначення спрямованості заняття щодо формування суспільних цінностей, використання ІКТ, визначення форми комунікації педагога з учнями. На цьому ж етапі керівник напряму Назарак М.С. презентував самоаналіз, як демонстраційний варіант, власної педагогічної діяльності за «Формою вивчення педагогічної діяльності під час проведення інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти» (додаток 6, розділ ІІІ, взятого з Абетки директора), надавши відповіді на 44 запитання цього розділу. Присутні попрактикувалися, заповнивши додаток 6, розділу ІІІ. Набувши такого досвіду, педагоги зможуть гідно презентувати свою педагогічну діяльність, а також чітко структурувати урок при проходженні інституційного аудиту.

Творчою родзинкою роботи з обдарованими дітьми був інтерактивний проєкт «Особливості індивідуальної роботи з учнями при підготовці до олімпіади з інформатики» представлений Самуськом С.В., вчителем інформатики Великокучурівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені В. Бузенка, переможцями ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з інформатики Тодоряном Іваном, Лакустою Олексієм та іншими його талановитими вихованцями. Педагог ознайомив присутніх одним із дієвих методів при підготовці до олімпіади з інформатики «Сортування одновимірного масиву (метод бульбашки)», а також поділився досвідом, яким чином він зацікавлює та інтригує, підвищує інтерес до вивчення його предмета, що в подальшому дає можливість отримувати високі результати при роботі з обдарованими дітьми.

Присутніх вразило те, як влучно його вихованці перейняли естафету презентації досвіду роботи з обдарованими дітьми. Юні науковці, переможці ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з інформатики, презентували цей метод в дії: за відомою блок-схемою алгоритму сортування обміном діти розв’язували задачу на сайті E-olymp. Далі Іван Тодорян ділився досвідом щодо успішної підготовки до І, ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з інформатики як за допомогою допущеної помилки застосувавши порівняння, аналіз, синтез можна набути досвіду, при цьому розвивати критичне та творче мислення. Така бездоганна взаємодія між педагогом та учнями у присутніх асоціювалася із поняттям «успішний Учень» в «успішного Вчителя».

На третьому етапі засідання розглядалися питання з методики викладання, а саме майстер-клас «Використання технології критичного мислення на уроках інформатики», на якому Назарак М.С. презентував власний досвід роботи та практикум щодо формування уроку за технологією критичного мислення із застосуванням найефективніших методів навчання. Через алхімічний трактат щодо Марсу та Венери, представляв асоціативне бачення всебічно розвиненої особистості учня у відповідному освітньому середовищі. Він показав як за допомогою піраміди Конфуція учень може стати майстром своєї справи, звісно, через застосування технології критичного мислення. Поділившись досвідом побудови уроків за технологією критичного мислення, виділив найдієвіші методичні прийоми відповідно до етапу та теми уроку (етап ВИКЛИК – Асоціативний кущ /Інформація та інформаційні процеси/, Дерево припущень /Технології колективного інтелекту, Smаrt-технології/, Сократівський діалог /Історія розвитку обчислювальної техніки/; етап ОСМИСЛЕННЯ – Модель 6W /Опрацювання табличних величин/, Ромашка Блума / Розгалуження у середовищі Scratch/, Метаплан /Інтернет-маркетинг, інтернет-банкінг/, Сторітеллінг /Поняття про штучний інтелект/, Фішбоун /Зберігання даних/, Шість капелюхів /Електронне листування/; етап РЕФЛЕКСІЯ – SWOT-аналіз /Глобальна мережа Інтернет/, Синквейн або синкан /Мережеві технології/, Порівняльна та традуктивна таблиці /Поняття інтернет-речей/, Методичний прийом ретроальтернативістики /Пошук в Інтернеті/).

Під час практикуму, організованому Назараком М.С., присутні, будучи в ролі учнів, моделювали на етапі Виклик – методичний прийом «Прогнозування за ілюстрацією» (Тема «Програмуємо в Scratch»), Осмислення – методичний прийом «Шість капелюхів» (Тема «Інтернет-маркетинг та його інструменти»), Рефлексія – методичний прийом «Кластер» (з теми «Мова програмування Python», для фахівців; для не фахівців «Засідання інформаційно-технологічного напряму»).

Підсумком засідання було обговорення та прийняття методичних рекомендацій.

Освіта має базуватися на творчій праці, розвиткові критичного мислення, комунікативних здібностей (емоційний інтелект) та на роботі в команді, адже це є запорукою «успішного Я-вчитель» та «успішного Я-учень». Ми успішні, отже, ми сформовані особистості, ті які здатні розбудовувати нашу КРАЇНУ.

Отож, разом до ПЕРЕМОГИ!

Віримо в ЗСУ! Слава Україні!






Comments


НАШІ КОНТАКТИ

НАША АДРЕСА

  • Facebook

Телефон: (03735) 67045

Email: vkosvita@ukr.net

59052, Україна, Чернівецька область, Чернівецький район, с.Великий Кучурів, вул. Головна, 1

bottom of page